Każdy miłośnik zakupów i oszczędzania z pewnością wie, że Black Friday to święto konsumentów.⭐️ Tego dnia rozpoczyna się sezon przedświątecznych zakupów, a klienci mogą nabyć towary i skorzystać z usług w niższych cenach. Kiedy jest Black Friday? Gdzie rozpoczęła się jego tradycja? Jak czarny piątek przebiega w Polsce? Gdzie można znaleźć największe Black Friday promocje? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Przygotuj się dobrze na Black Friday promocje!

Black Friday, w naszym kraju znany również pod nazwą Czarny Piątek, cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. To jedna z najlepszych okazji w ciągu roku na zakupy. W dniu Black Friday promocje pozwalają zwykle na zaoszczędzenie zdecydowanie większej ilości gotówki niż w czasie standardowych zniżek i wyprzedaży w sklepach. Nic więc dziwnego, że święto to znalazło uznanie także wśród polskich konsumentów!

Kiedy jest Black Friday w 2023? Które sklepy biorą udział w akcji? Jak nie pogubić się w gąszczu okazji i znaleźć najlepsze promocje Black Friday? I skąd tak w ogóle wziął się zwyczaj wielkich wyprzedaży? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy w dalszej części wpisu!

Black Friday promocje – krótka historia wielkich wyprzedaży

Nim przejdziemy do wskazówek i podpowiemy, jak wyhaczyć najlepsze Black Friday promocje oraz gdzie ich szukać – na wstępie krótka lekcja historii na temat tego niezwykłego święta! O ile bowiem trudno znaleźć obecnie kogoś, kto choć raz nie słyszałby o „czarnym piątku”, tak znacznie więcej wątpliwości wzbudza to, skąd tak właściwie wziął się zwyczaj wielkich, piątkowych wyprzedaży. Skąd nazwa „Black Friday”? Otóż można usłyszeć kilka teorii na ten temat. Dwie jednak przykuwają szczególną uwagę i są najczęściej rozpowszechniane.

Pierwsza z nich odwołuje się do lat 60. XX wieku i wyprzedaży, jakie ruszyły w Filadelfii w pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia. Niespotykane w ówczesnych czasach rabaty spowodowały obecność tłumów w sklepach, a nawet paraliż ulic, przez co niezbędne były interwencje policji. W celu opisania zajść, departament wykorzystał sformułowanie „Black Friday”, które rozeszło się echem i stało się określeniem na ten właśnie dzień.

Druga teoria natomiast wzięła się z tego, że dawniej, gdy sprzedawcy prowadzili odręczne księgi przychodów i rozchodów, straty zapisywane były na czerwono, zyski natomiast na czarno. Wraz ze startem sezonu przedświątecznego, handlarze nie musieli sięgać po czerwony atrament. Zaczynały się bowiem „żniwa”, pozwalające na pokaźny zarobek, a zatem zapisywanie przychodów na czarno. Wydaje się więc jak najbardziej zasadne nazywanie tego dnia właśnie „Czarnym Piątkiem”.

Kiedy jest Black Friday?

Black Friday rokrocznie przypada w najbliższy piątek po Dniu Dziękczynienia. Jest on początkiem sezonu zakupów przed świętami Bożego Narodzenia. W dniu Black Friday promocje oferowane przez sklepy są szczególnie korzystne – wyjątkowe obniżki i rabaty pozwalają na bardzo duże oszczędności na rozmaitych produktach i usługach. Tańszym zakupom sprzyjają także wydłużone godziny otwarcia sklepów.

W Stanach Zjednoczonych Black Friday jest najbardziej dochodowym dniem dla sprzedawców w ciągu całego roku. Trudno więc się dziwić, że przedsiębiorcy w Polsce zaczęli również doceniać i celebrować ten dzień. To bardzo dobra okazja na zysk – choć bowiem promocje w Black Friday obniżają ceny usług i towarów, to jednak zwiększają się ruch, popyt i obroty.

Kiedy jest Black Friday w 2023? …. Jak co roku, Czarny Piątek obchodzony jest w ostatni piątek przedostatniego miesiąca. W tym roku będzie miał zatem miejsce 24 listopada.


W jakich sklepach są promocje na Black Friday?

Czarny Piątek cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Duże zainteresowanie konsumentów sprawia, że co roku coraz więcej sklepów włącza się do akcji i oferuje wyjątkowe Black Friday promocje. Dotyczy to zarówno supermarketów, jak i sklepów odzieżowych, z elektroniką, zoologicznych, sportowych, ogrodniczych itd. Na obniżki liczyć można zwykle zarówno w sklepach stacjonarnych i internetowych. Które z nich oferują największe rabaty?

  • Media Expert Black Friday – w wyjątkowych cenach kupić można m.in. telewizory, małe AGD, ekspresy do kawy czy urządzenia marki Apple
  • RTV Euro AGD promocje – rabatami objęte są drukarki, konsole, gry, czytniki ebooków czy urządzenia audio
  • Ikea Black Friday – w atrakcyjnej cenie można wyposażyć dom w nowe meble i akcesoria 
  • Zara Black Friday – rekordowymi zniżkami objęta jest praktycznie cała kolekcja: odzież, obuwie, akcesoria czy perfumy
  • Rossmann Black Friday – rabaty na kosmetyki, perfumy czy dodatki do domu

Promocje na Black Friday pojawiają się także na rynku usług – z okazji tego święta możesz w specjalnej cenie kupić karnet na siłownię, skorzystać z usług kosmetyczki czy taniej zjeść w ulubionej restauracji. 


https://www.pexels.com/

Black Friday promocje – jak przygotować się na wielką wyprzedaż?

Wiele osób zastanawia się, jak przygotować się na czarny piątek – tak, aby wyhaczyć najlepsze Black Friday promocje i nie zrujnować całkowicie domowego budżetu. Trudno jednak temu się dziwić – jak już wspomnieliśmy, do wielkiej wyprzedaży dołącza co roku mnóstwo sklepów. 

Tegoroczny czarny piątek zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym warto wiedzieć, jak odpowiednio się do niego przygotować – tak, aby nie przegapić największych promocji na Czarny Piątek, ale jednocześnie mądrze skorzystać z nadchodzących okazji.

  1. Sporządź listę zakupów

Sklepy o marce renomowanej, cieszące się zaufaniem klientów, promocje w Black Friday oferują na pełnowartościowe produkty.  Takie zniżki dają niebywałą okazję do oszczędności. Warto wykorzystać ją w pełni i zawczasu sporządzić listę rzeczy, które tak czy inaczej będzie trzeba kupić w najbliższym czasie – czy to na użytek własny, czy też na nadchodzące okazje jak święta lub urodziny bliskich.

  1. Ustal budżet

Łatwo pogubić się w gąszczu rabatów i specjalnych ofert – ale też zatracić w zakupach. Rekordowe obniżki potrafią skusić niejedną osobę! Aby mieć kontrolę nad wydatkami, dobrze ustalić możliwy do wykorzystanie budżet – limi nieprzekraczalny, który nie nadwyręży zanadto domowych finansów.

  1. Wybierz sklepy z najlepszymi promocjami 

Spisz sklepy, które oferują interesujące Cię produkty i porównaj oferty. Wypatruj dodatkowych okazji w mediach społecznościowych i u lokalnych przedsiębiorców. Aby nie przegapić największych promocji Black Friday, śledź aktualne oferty sklepów na Gazetkonosz.pl – wszystkie gazetki zebraliśmy wygodnie w jednym miejscu: specjalnej sekcji Black Friday!


Do kiedy trwają promocje Black Friday?

Black Friday promocje powinny teoretycznie obowiązywać wyłącznie w czarny piątek. W praktyce jednak większość zniżek i okazji nie tylko rozpoczyna się wcześniej, ale i zostaje przedłużona – zwykle na cały weekend. Zakupowe szaleństwo kończy tzw. Cyber Monday, podczas którego na mega rabaty można liczyć przede wszystkim w e-sklepach – CCCRTV Euro AGD,  SephoraDecathlonTchibo to tylko niektóre z nich, jakie biorą udział w Black Friday 2023. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków na największe promocje Black Friday liczyć można w czarny piątek.

Historia Black Friday za granicą jest już dość bogata. Do Polski i innych krajów Europy dopiero napływa ten trend, ale z roku na rok ma się coraz lepiej. Jeśli wiec planujesz większe zakupy, warto poczekać na Black Friday promocje – możesz sporo zaoszczędzić! By być na bieżąco nie zapomnij śledzić Gazetkonosz.pl, gdzie wciąż uaktualniane są informacje odnośnie Czarnego Piątku!

Zbliża się Czarny Piątek. Jak przygotować się na promocje Black Friday?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Post navigation