Każdy miłośnik zakupów i oszczędzania z pewnością wie, że Black Friday to święto konsumentów. Tego dnia rozpoczyna się sezon przedświątecznych zakupów, a klienci mogą nabyć towary i skorzystać z usług w niższych cenach. Kiedy i gdzie rozpoczęła się tradycja Black Friday? W jaki dzień przypada Czarny Piątek i jak przebiega w Polsce? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Historia Black Friday

Black Friday, w Polsce znany również pod nazwą Czarny Piątek, rokrocznie przypada w najbliższy piątek pod Dniu Dziękczynienia. Jest on początkiem sezonu zakupów przed świętami Bożego Narodzenia. W tym dniu sklepy oferują wyjątkowe obniżki, promocje i rabaty, a niekiedy są też otwarte w dodatkowych godzinach. Zastanawiasz się jednak, skąd nazwa „Black Friday”? Otóż można usłyszeć kilka teorii na ten temat. Dwie jednak przykuwają szczególną uwagę i są najczęściej rozpowszechniane.

Pierwsza głosi, że w latach 60. XX wieku, w Filadelfii, tego dnia ruszyły wyprzedaże. Spowodowało to obecność tłumów w sklepach, a nawet paraliż ulic, przez co niezbędne były interwencje policji. W celu opisania zajść, departament wykorzystał sformułowanie „Black Friday”, które rozeszło się echem i stało się określeniem na ten właśnie dzień.

Druga teoria natomiast wzięła się z tego, że dawniej, gdy sprzedawcy prowadzili odręczne księgi przychodów i rozchodów, straty zapisywane były na czerwono, zyski natomiast na czarno. Wraz ze startem sezonu przedświątecznego, handlarze nie musieli sięgać po czerwony atrament. Zaczynały się bowiem „żniwa”, pozwalające na pokaźny zarobek, a zatem zapisywanie przychodów na czarno. Wydaje się więc jak najbardziej nazywanie tego dnia „Czarnym Piątkiem”.

black friday

Czarny Piątek w Polsce – wszystko co musisz wiedzieć

W Stanach Zjednoczonych Black Friday jest najbardziej dochodowym dniem dla sprzedawców w ciągu całego roku. Trudno więc się dziwić, że przedsiębiorcy w Polsce zaczęli również doceniać i celebrować ten dzień. To okazja na zysk, bowiem choć obniżone zostają ceny usług i towarów, to jednak zwiększają się ruch, popyt i obroty. Zastanawiasz się, kiedy Black Friday w 2019 roku? Podobnie jak w USA czy innych krajach, Czarny Piątek w Polsce przypada w 2019 roku na 29 listopada. Wówczas sklepy oferują niespotykane na co dzień obniżki, rabaty i specjalne promocje. Dotyczy to zarówno supermarketów, jak i sklepów odzieżowych, z elektroniką, zoologicznych, sportowych, ogrodniczych itd. Co więcej, Black Friday również opanował rynek usług – z okazji tego święta możesz w specjalnej cenie kupić karnet na siłownię, skorzystać z usług kosmetyczki czy taniej zjeść w ulubionej restauracji. Wystarczy śledzić aktualne oferty sklepów na Gazetkonosz.pl, a w mediach społecznościowych i u lokalnych przedsiębiorców wypatrywać dodatkowych okazji!

Jak widzisz, historia Black Friday za granicą jest już dość bogata. Do Polski i innych krajów Europy dopiero napływa ten trend, ale z roku na rok ma się coraz lepiej. Jeśli wiec planujesz większe zakupy, warto poczekać na promocje z okazji Black Friday – możesz sporo zaoszczędzić! By być na bieżąco nie zapomnij śledzić Gazetkonosz.pl, gdzie wciąż uaktualniane są informacje odnośnie Czarnego Piątku!

Zbliża się Black Friday. Czy wiesz czym jest Czarny Piątek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Post navigation