11 marca 2018 roku będzie dniem wyjątkowym. Właśnie wtedy przypada pierwsza wolna od handlu niedziela, ustanowiona w myśl ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zmiany oznaczać będą nie tylko ograniczenia dla konsumentów, ale i dla przedsiębiorców. 

W związku z tym, że większość sklepów będzie zamknięta w drugą i trzecią niedzielę miesiąca, sklepy odnotują straty. Aby je zmniejszyć, wydłużą się godziny otwarcia wielu marketów, sklepów i dyskontów w inne dni tygodnia, a część z nich rozszerzy swoją działalność o e-commerce. Sprawdźmy, jaką receptę na ten problem przedstawiają zarządzający siecią sklepów Biedronka.

1. Kogo dotyczy zakaz handlu w niedzielę?
2. Biedronka a zakaz handlu w niedzielę
3. Zakaz handlu w inne dni niż niedziela

Kogo dotyczy zakaz handlu w niedzielę?

Pomysł wprowadzenia zakazu niedzielnego handlu od wielu lat był postulowany przez związkową „Solidarność”. Polska miałaby iść wzorem krajów zachodnich i zamykać sklepy ostatniego dnia tygodnia. Największe zmiany zostały przypisane przede sieciom dyskontów, supermarketów i hipermarketów, a także wszelkim galeriom handlowym.

W niedziele wciąż będzie można zrobić zakupy w sklepach, które są prowadzone przez przedsiębiorców na własną rękę, czyli we własnym imieniu, na własny rachunek. Ponadto zakazem nie są objęte kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie, stacje paliw, punkty z prasą, sklepy na dworcach, lotniskach, itp.
W związku z tym, nowe prawo nie ominie również niezwykle popularnej w Polsce sieci sklepów Biedronka. Przygotowania do zmian nastąpiły już kilka miesięcy temu, kiedy to Sejm przegłosował wejście ustawy w życie.

Istotną kwestią we wdrażaniu jakichkolwiek planów jest to, że wraz z wejściem w życie ustawy zmieni się pojęcie doby pracowniczej. Ta będzie obowiązywała od godziny 0.00 jednego dnia, do godziny 24.00 następnego. Sklepy będą więc mogły dopasowywać godziny pracy swojego personelu do indywidualnych potrzeb firmy.

Sprawdź aktualną gazetkę sklepu Biedronka

Biedronka a zakaz handlu w niedzielę

Planowane rozwiązania w sklepach Biedronka zakładają, że będzie tam wprowadzona nocna zmiana. Tym samym sklepy miałyby być czynne w soboty do godz. 23.45, a następnie otwierane o godz. 00.15 w nocy, z niedzieli na poniedziałek. Niemniej jednak, finalne decyzje nie zostały jeszcze podjęte i wciąż są na etapie wewnętrznych prób, analiz i konsultacji. Na ostateczny kształt regulacji jakie wprowadzi Biedronka jeszcze będziemy musieli zaczekać.

Władze firmy zapowiadają jednak, że wszelkie rozwiązania, jeśli zostaną w ogóle wypracowane, będą w zgodzie z obowiązującym prawem. Pamiętać należy, że mają one na celu zaspokajanie oczekiwań zakupowych klientów, a nie wyłącznie biznesowe potrzeby firmy. Biedronka spodziewa się wzmożonego obrotu handlowego w soboty, a zatem nocne zmiany miałyby na celu sprostanie wymogom przyjęcia dostaw, czy uzupełniania towarów przed porannym otwarciem sklepów.

Sprawdź aktualną gazetkę sklepu Biedronka

Zakaz handlu w inne dni niż niedziela

Niedziele nie są jedynymi dniami, w które handel zostaje ograniczony nową ustawą. Specjalne wyłączenia będą obowiązywać w dni poprzedzające ważne w Polsce święta. Będzie to miało miejsce na przykład w Wigilię Bożego Narodzenia czy w Wielką Sobotę. Wówczas zakupy zrobimy maksymalnie do godz. 14.00.

Warto dodać również, że choć w 2018 roku część niedziel będzie zwolniona z zakazu od handlu – od marca 2018 zakupy będzie można robić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca – to już od 2019 roku ograniczenia będą wzmożone. W 2019 roku będą bowiem sklepy czynne wyłącznie w ostatnie niedziele miesiąca, a już od 2020 roku zakupów w siódmy dzień tygodnia, poza określonymi w ustawie wyjątkami, nie będzie można dokonać.

Od 11 marca 2018 roku w Polsce nastąpi zakupowa rewolucja. Przedsiębiorcy staną w obliczu wyzwania, które będzie miało na celu sprostanie potrzebom konsumentów i oczekiwaniom pracowników, przy jednoczesnym utrzymaniu możliwie najwyższych obrotów handlowych firmy. Organy zarządzające siecią sklepów Biedronka z pewnością dołożą wszelkich starań, aby wymogi formalne zostały spełnione, a klienci i pracownicy nie czuli się pokrzywdzeni w obliczu zmian.

Zakaz handlu w niedzielę a godziny otwarcia Biedronki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Post navigation