Wódka to jeden z najpopularniejszych alkoholi wysokoprocentowych w Polsce. Towarzyszyć może różnym okazjom – także i tym, wymagającym szczególnej celebracji. Zastanawiasz się, ile kalorii ma wódka? Chcesz dowiedzieć się, która jest najlepsza i gdzie można kupić ją taniej? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis!

Kiedy zaczęto pić wódkę?

Wódka to trunek, który może pochwalić się wielowiekową tradycją i szczególnie głębokim zakorzenieniem w kulturze naszego kraju. Pierwsze o niej wzmianki pojawiają się już w okolicach XIV – XV wieku. Co ciekawe, początkowe zastosowanie trunku było zgoła inne niż obecnie.

Wódka pojawiała się przede wszystkim na dworach i w klasztorach, gdzie wykorzystywano ją w medycynie, uważając ją za jeden za szczególnie skutecznych lekarstw na różne dolegliwości. 

Współcześnie wódka wciąż znajduje zastosowanie w rozmaitych specyfikach i nalewkach zdrowotnych. Nie ulega jednak wątpliwości, że przede wszystkim stanowi istotny element życia towarzyskiego i kultury – pozwala celebrować radosne momenty i szereg ważnych wydarzeń w życiu. 

Najlepsza wódka – czyli jaka?

Jaka wódka jest najlepsza? Tak naprawdę trudno tu o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi – wiele zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych rodzajów wódki.

Choć wydawać się może, że na różnorodność liczyć można przede wszystkim wśród wódek smakowych, warto wiedzieć, że również wódki czyste mogą smakować zgoła odmiennie. Decydując się na zakup, zwłaszcza, jeśli trunek ma posłużyć na prezent, warto więc wiedzieć, czego mniej więcej się szuka – klasycznej, wytrawnej wódki, trunku o zdecydowanie bardziej łagodnym smaku i słodkich nutach, a może czegoś pośredniego. Oczywiście kluczowe znaczenie mają tutaj indywidualne preferencje smakowe. 

Ranking wódek: najlepsza wódka
https://www.pexels.com/

Ranking wódek – zestawienie najchętniej kupowanych alkoholi

  1. Finlandia wódka

Pierwsze miejsce na podium wśród najbardziej popularnych alkoholi zajmuje wódka Finlandia – trunek skandynawski, jak sama jego nazwa wskazuje, pochodzący z Finlandii. Uważana za jedną z najlepszych wódek na świecie, występuje w wielu wariantach smakowych oraz w klasycznej postaci wódki czystej. Wyróżnia się klarownym, a zarazem łagodnym smakiem, przez co jest wyjątkowo uniwersalnym wyborem na różne okoliczności.

  1. Stock wódka

Wódka Stock, czyli polska wódka z włoskimi korzeniami. Chętnie wybierana i wręczana w ramach upominku na rozmaite okazje. W zależności od rodzaju, może oferować różne doznania smakowe – zarówno bardziej cierpki, jak i łagodny profil smakowy czy wyjątkowo gładkie wykończenie. 

  1. Adam Mickiewicz wódka

Uważana przez wielu za jedną z najlepszych wódek na wesela – łączy w sobie harmonijne doznania smakowe i wyjątkowo elegancki wygląd. Siedmiokrotnie destylowana, zachwyca czystością i przejrzystością aromatu i smaku. 

  1. Bocian wódka

Kolejna popularna wódka na czas eleganckich imprez i ważnych uroczystości. Podobnie jak wódka Adam Mickiewicz, ujmuje eleganckim designem. Estetyka premium idzie w parze z tym, co wewnątrz – Bocian wódka zachwyca aksamitnym, łagodnym smakiem.

  1. Wódka Belvedere

Wódka Belvedere to luksusowa wódka stworzona na bazie wysokogatunkowo spirytusu żytniego. Poddana czterokrotnej destylacji, odznacza się wyraźnym, zrównoważonym smakiem. Charakterystycznym elementem jest subtelnie przebijająca się nuta żyta, podbita waniliowym aromatem. 

Czym się kierować przy wyborze wódki?

Szukasz dobrej wódki na zbliżającą się okoliczność? A może chcesz wręczyć wysokogatunkowy trunek na prezent? Rynek alkoholi jest współcześnie wyjątkowo rozbudowany. Ich dostępność – niemniej szeroka. Duży wybór może rodzić wątpliwości, tym bardziej, jeśli na co dzień nie mamy w zwyczaju rozsmakowywać się tego typu trunkach lub w ogóle preferujemy inny typ alkoholu. Jeśli zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze wódki oraz gdzie ją kupić – mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Na wstępie poszukiwań warto określić szacunkowy budżet, czyli to, ile chcemy przeznaczyć na alkohol. Kolejną kwestią do rozpatrzenia jest rodzaj wódki – czysta lub smakowa. Oferta tych ostatnich jest obecnie olbrzymia – bez trudu znaleźć można wódki o smaku ulubionych owoców czy słodkich przysmaków. 

Poszukując wódki na prezent lub inną ważną okazję, warto zwrócić uwagę na stopień zanieczyszczenia alkoholu metanolem. Najlepiej pod tym względem plasują się wódki luksusowe, tuż za nimi wódki wyborowe. Największa zawartość metanolu, a co za tym idzie najgorszy gatunek w klasyfikacji, przypisywany jest zwykłym wódkom bez dodatkowego oznaczenia. 

Ranking wódek: najlepsza wódka
https://www.pexels.com/

Czy wódka jest kaloryczna? 

W związku z tym, że wódka należy do alkoholi wysokoprocentowych, jej wartość energetyczna nie należy do najniższych. Jednocześnie warto pamiętać, że wysoka wartość energetyczna nie niesie ze sobą praktycznie żadnej wartości odżywczej – są to tzw. puste kalorie. 

Ile kalorii ma wódka?

Jak kaloryczna jest wódka? Czy tuczy? Ile kalorii ma kieliszek wódki?

Przyjmuje się, że pełny kieliszek wódki czystej (50 ml) oscyluje w granicach 110 kcal. Wódka smakowa ma ich nieco więcej – ok. 130 kcal w 50 ml. Oczywiście należy mieć na uwadze, że są to wartości uśrednione i wszystko zależy od konkretnego producenta i produktu. Pewne jest jednak jedno – kiedy celebracja nie kończy się na jednym kieliszku, ilość przyjętych z alkoholem kalorii może być naprawdę spora. Alkohol potęguje także apetyt – co sprawia, że bez najmniejszego problemu można nawet kilkukrotnie przewyższyć dzienne zapotrzebowanie kalorycznego. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że na imprezach nie brakuje słodkich i słonych przekąsek.

Kwestia kaloryczności trunku wzbudza wiele wątpliwości. O ile przed laty mało kto zastanawiał się nad tym, ile kalorii ma wódka, tak obecnie, w dobie trendu bycia fit i zdrowego stylu życia, te i podobne im pytania nie należą do rzadkości.

Co ma wpływ na kaloryczność wódki?

Aby sobie na nie odpowiedzieć, warto w pierwszej kaloryczności zastanowić się, co tak naprawdę wpływa na jej wartość energetyczną. Skąd biorą się kalorie w wódce?

O tym, ile kalorii ma wódka, decyduje przede wszystkim jej rodzaj oraz skład. Kaloryczność danego alkoholu (niezależnie, czy jest to piwo, whisky czy wódka kcal) wynika przede wszystkim z zawartego etanolu oraz cukrów prostych. Jeden gram cukru to 4 kcal, jeden gram etanolu to 7 kcal. Im więcej „procentów” w danym trunku, tym jednocześnie więcej kalorii. Wartość energetyczna trunku będzie więc nieco się różnić w zależności od rodzaju spożywanej wódki. 

Nie bez znaczenie jest też receptura danego alkoholu i zawarte w nim składniki dodatkowe.  Wódka czysta, bazująca na spirytusie i wodzie w odpowiednich proporcjach, będzie miała mniej kalorii od wódki smakowej z dodatkowymi składnikami. Warto dodać, zwykle dość kalorycznymi, takimi jak np. syropy czy likiery. 

Wódka kcal a pozostałe alkohole – porównanie kaloryczności

Jak pod względem kalorycznym wódka prezentuje się na tle pozostałych, popularnych alkoholi? 

Rodzaj alkoholuStandardowo serwowana objętośćKalorie (kcal)
Białe wino stołoweKieliszek (150ml)84 kcal
Piwo bezalkoholoweKufel (500 ml)88 kcal
Czerwone wino stołoweKieliszek (150 ml)88 kcal
SzampanKieliszek (150 ml)96 kcal
WhiskyKieliszek (50 ml)105 kcal
GinKieliszek (50 ml)105 kcal
Wódka czystaKieliszek (50 ml)110 kcal
Wódka smakowaKieliszek (50 ml)130 kcal
BrandyKieliszek (50 ml)115 kcal
LikierKieliszek (40 ml)130 kcal
RumKieliszek (50 ml)136 kcal
Piwo (do 5.0% alkoholu)Kufel (500 ml)145 – 150 kcal
CydrSzklanka (500 ml)170 kcal
Piwo (powyżej 8.0% alkoholu)Kufel (500 ml)180 – 200 kcal

Ile kosztuje wódka?

Podobnie jak w przypadku innych alkoholi, cena wódki może być różna. Kwota, jaką przyjdzie nam wydać na jej zakup, zależy przede wszystkim od producenta i gatunku alkoholu.

Najlepsze alkohole sygnowane logo renomowanych producentów, kosztować mogą nawet w granicach 150 zł za litr, najtańsze niespełna 10 – 15 złotych.

W sprzedaży znaleźć można także serie specjalne alkoholi, limitowane edycje butelek kolekcjonerskich oraz wódki personalizowane, za które zwykle przychodzi zapłacić najwięcej. 

Gdzie kupić wódkę taniej?

Wódka dostępna jest w większości sklepów spożywczych – zarówno w mniejszych punktach, popularnych dyskontach, jak i dużych super- i hipermarketach. Znajdziemy ją oczywiście również w wyspecjalizowanych sklepach z alkoholami. Te ostatnie warto w szczególności odwiedzić w momencie, jeśli poszukujemy bardziej niestandardowych wariantów smakowych czy egzemplarzy kolekcjonerskich. 

Warto wiedzieć, że wybrane sklepy zapewniają także możliwość degustacji trunków oraz profesjonalne doradztwo – co stanowi świetne rozwiązanie, kiedy poszukujemy alkoholu na wyjątkową okazję lub nie mamy pewności, co do zakupu. Należy jednak liczyć się z tym, że w tego typu miejscach możemy za niego zapłacić nieco więcej. 

Jeśli natomiast celem jest zakup dobrej wódki w dobrej cenie – bez obaw zajrzeć można do popularnych dyskontów.

  • Wódka Lidl, oferowana w ramach Winnicy Lidla, to wiele propozycji, które sprostają wymogom nawet najbardziej zaprawionych koneserów polskich i światowych trunków. Szeroka oferta składa się z wódek czystych i smakowych, których profile można łatwo i wygodnie przejrzeć na stronie internetowej, a następnie zamówić wybrane online lub wybrać się po nie do sklepu stacjonarnego. 
  • Wódka Biedronka to niemniejszy wybór trunków w atrakcyjnej cenie – zarówno polskich, jak i zagranicznych specjałów. Do obydwóch sklepów polecamy zaglądać regularnie – na alkohole na bieżąco pojawiają się różne promocje i oferty specjalne.
  • Na rozbudowany asortyment liczyć można także w sklepie Dino. W kategorii wódka Dino proponuje swoim klientom wiele alkoholi uznanych marek – w tym wspomniane w rankingu Stock, Finlandię czy wódkę Bocian, ale też inne, znane trunki jak Pan Tadeusz, Absolut Vodka czy Bols.

Masz w planach zakup alkoholu? Aktualne gazetki wyżej wspomnianych dyskontów, jak i wielu innych sklepów znajdziesz na stronie Gazetkonosza. Przejrzyj je wygodnie w domu, zaplanuj zakupy i kupuj upatrzone produkty w najlepszych cenach!

Podsumowanie: wódka – kalorie, cena, rodzaj

✅ Wódka to stosunkowo łatwo dostępny trunek, cieszący się w Polsce sporą popularnością.

✅ Uniwersalny w serwowaniu, sprawdzający się solo i jako baza do drinków, zdaje egzamin w czasie różnych imprez i ważnych uroczystości, które pragniemy odpowiednio uczcić i celebrować.

✅ Jednocześnie jest to jeden z najbardziej kalorycznych alkoholi, który nie niesie ze sobą w zasadzie żadnej wartości odżywczej.

✅ Podobnie jak w przypadku pozostałych alkoholi, do jego spożycia należy podchodzić rozsądnie – w tym przypadku jednak, z uwagi na wysoką zawartość procentową i kaloryczność, ze szczególną rozwagą.

Ranking wódek: Ile kalorii ma wódka? Która jest najlepsza i gdzie można ją znaleźć taniej? 🍸

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Post navigation