Budując nowy dom lub remontując stary, większość osób skupia się na kolorze ścian i wystroju. Podłogi są jednak równie ważne. Dobrze dobrana i wykonana podłoga ma wpływ na wyglądał całego pomieszczenia. Na co więc się zdecydować?

Jaka podłoga?

Współcześnie mamy wiele opcji wyboru materiału podłogowego. Można je wyłożyć kafelkami, linoleum czy innymi, różnymi wykładzinami, ale zdecydowanie najpopularniejsze są podłogi z drewna i materiałów je imitujących. Podłogi wykonane z drewna od wieków kojarzone są z elegancją i stylem. Wykonanie parkietu z prawdziwego drewna jest jednak drogą inwestycją, więc producenci proponują tańsze warianty. Czym się od siebie różnią i jak bardzo odbiegają od „oryginału”?

Sprawdź aktualne gazetki z Black Red White

Podłogi drewniane

Prawdziwy, drewniany parkiet to naprawdę ekskluzywne rozwiązanie. Jest zupełnie naturalny i w całości wykonany ze szlachetnego materiału. Odpowiednio zadbany (cyklinowany co kilka lat, pastowany itp.) wygląda niezwykle efektownie i elegancko, a także przetrwa nawet setki lat!

Niestety, drewno jest bardzo podatne na zmiany temperatur i wilgotności, przez co deski podłogowe mogą zmieniać swoją objętość i rozmiar, co doprowadzi do ich obluzowania się. Drewniana podłoga nie jest też odporna na drobne fizyczne uszkodzenia, co skutkuje tym, że nie sprawdzi się w domu, gdzie wychowywane są małe dzieci lub trzyma się zwierzęta – pociechy mogą porysować je zabawkami, a zwierzęta pazurami, przez co trzeba będzie ją nieustannie cyklinować i naprawiać.

Sprawdź aktualne gazetki z OBI

Podliczając koszty inwestycji i późniejsze zabiegi konserwacyjne, zdecydowanie są najdroższym rozwiązaniem.Co więc może je zastąpić? Nieco tańszym rozwiązaniem będzie parkiet przemysłowy. Dawniej wykorzystywano do jego produkcji małe kawałeczki drewna, dzięki którym podłoga była bardziej odporna na odkształcenia i ścieranie. Wygląda dość specyficznie, ale jest tańszy od tradycyjnego. A co jeśli to nadal zbyt drogo?

Panele drewniane

Panele imitują wyglądem drewniany parkiet, ale są znacznie tańsze i wytrzymalsze. Jest to możliwe dzięki trójwarstwowej budowie. Spód stanowi cienka warstwa obłogów taniego drewna. Środkowa warstwa wykonana jest z płytek z litego drewna iglastego. Cienka wierzchnia warstwa jest wykonana z drewna wysokiego gatunku i tylko ta warstwa jest widoczna. Dzięki temu panele nie zmieniają swojego kształtu, nie rozsuwają się i nie obluzowują.

Sprawdź aktualne gazetki z Bodzio

Odpowiednio zalaminowane są odporne na nawet najpoważniejsze zabrudzenia i uszkodzenia. Oczywiście, im wytrzymalsze i ładniejsze wybierzemy, tym będą droższe, ale zawsze będzie to inwestycja tańsza niż w prawdziwą drewnianą podłogę. Niektórzy producenci gwarantują, że posłużą przez aż 25 lat! Warto sprawdzać aktualne oferty w gazetkach Castorama, Obi albo Ikea, a z pewnością uda się trafić na okazyjną cenę.

Drewno wygląda szlachetnie i pięknie. Podłoga jest podstawą każdego pokoju – dosłownie i w przenośni! Wybór drewna na podłogę będzie więc z pewnością dobrą decyzją. Warto przeanalizować rozwiązania dostępne na rynku i porównać oferty producentów, by wybrać najlepsze podłogi do swojego domu.

Podłogi drewniane czy panele podłogowe? Jaką podłogę wybrać do domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Post navigation