Czyszczenie pralki to bardzo ważny aspekt utrzymania urządzenia w dobrej kondycji i jego żywotności. Odpowiednia pielęgnacja wpływa również na jakość prania. Każdy właściciel urządzenia powinien zatem wiedzieć, jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić pralkę. W tym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

 Czyszczenie pralki – dlaczego jest ważne?

Każde urządzenie wymaga właściwej troski o jego żywotność. Posiadacze pralek muszą zatem wiedzieć, jak należycie dbać o ten typ sprzętu. A ma to spore znaczenie, ponieważ zaniedbana pralka może wykazywać niepożądane oznaki, jak np.:

  • nieprzyjemna woń wydostająca się z bębna (spowodowana np. pojawieniem się pleśni),
  • niedoprane lub szorstkie w dotyku pranie,
  • utrudniony przepływ wody przez zanieczyszczenia (prowadzący nawet do zalania!),
  • problem z pobieraniem środków piorących,
  • zapach stęchlizny na wypranych ubraniach.

Oczywiście objawów może być zdecydowanie więcej, a wiele zależy od tego, jaki model urządzenia mamy i jak zanieczyszczenia wpłynęły na poszczególne części pralki. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby cyklicznie wykonywać prawidłowe czyszczenie pralki.

O czym pamiętać czyszcząc pralkę?

Czyszczenie pralki nie jest skomplikowanym procesem. Szczególnie, jeśli praca ta jest wykonywana regularnie i sumiennie. Należy pamiętać, o taki elementach jak:

  • filtry,
  • wnętrze bębna,
  • uszczelki,
  • przegródka na detergenty,
  • obudowa oraz drzwiczki.

WAŻNE!

Jeśli chcesz upewnić się, czy producent Twoje urządzenia udostępnia rekomendacje dotyczące prawidłowego czyszczenia pralki, sprawdź instrukcję obsługi lub zajrzyj na stronę internetową producenta. Na przykład marka Bosch publikuje na swojej stronie internetowej poradnik: Jak wyczyścić pralkę? Poznaj sprawdzone tricki

Jak często czyścić pralkę?

Producenci urządzeń zwykle nie nakreślają, jak często należy czyścić dany model pralki. Niemniej zalecane jest regularne czynienie tego, aby zachować sprzęt w świetnej kondycji. Od wskazania odstępów czasowych, zdecydowanie ważniejsze jest uzależnienie procesu czyszczenia od częstotliwości eksploatacji pralki. A zatem osoby, które codziennie piorą, będą musiały czyścić urządzenie zdecydowanie częściej od tych, które piorą jedynie 1-2 razy w tygodniu czy nawet rzadziej.

Nie należy czekać, aż wystąpią objawy świadczące o zanieczyszczeniu pralki. Zalecamy przeprowadzać prace średnio co 10 cykli prania, a w przypadku pralko-suszarek nawet co 5-6 cykli.

czyszczenie pralki domowymi sposobami
https://www.pexels.com/

Jak wyczyścić pralkę – sprawdzone sposoby

Zastanawiasz się, jaki środek do czyszczenia pralki wybrać? A może lepiej zdecydować się na domowe patenty? Prezentujemy sprawdzone sposoby, jak dobrze uporać się z zabrudzeniami w pralce, niezależnie od modelu.

1. Czyszczenie pralki octem

To jeden z popularnych sposobów na uporanie się z zabrudzeniami. Uznawany za skuteczny, ekologiczny i bezpieczny. Ocet spirytusowy kupisz w każdym markecie, a nawet osiedlowym sklepie. Znajdź dobrą cenę sprawdzając aktualne gazetki w supermarketach. Gdy masz już ocet, napełnij szklankę o pojemności 300 ml i włącz puste pranie z ustawieniem temperatury na 90°C. Szmatką nasączoną octem warto również przetrzeć wszystkie metalowe i gumowe elementy pralki. Minusem jest to, że woń octu może unosić się przez jakiś czas w łazience, jednak nie należy obawiać się, że przesiąkną nim tkaniny – szczególnie, jeśli wykorzystasz dobrej jakości środki piorące czy płyn do płukania.


2. Czyszczenie pralki sodą

To kolejny domowy sposób na uporanie się z zabrudzeniami w pralce. Soda oczyszczona doskonale usuwa nieprzyjemne zapachy, a przy tym dezynfekuje i odświeża wnętrze urządzenia. Wystarczy wsypać 3/4 szklanki sody do komory na proszek, a następnie uruchomić pralkę na najdłuższy program z temperaturą 90°C.


3. Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

To kolejna znana metoda. Najlepsza, jeśli chodzi o odkamienianie pralki. Kwasek cytrynowy doskonale poradzi sobie z kamieniem, który osadza się we wnętrzu Twojej pralki. Wsyp do urządzenia około 120-150 gramów produktu, a potem włącz puste pranie na najdłuższy cykl z temperaturą wynoszącą 90°C. I to wszystko – potem poczekaj i ciesz się czystą pralką.


4. Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Jak wyczyścić pralkę

Ten patent może Cię zaskoczyć! Jest tani, a zarazem bardzo skuteczny. Warto wybrać dobrej jakości tabletki do zmywarki – np. producentów Fairy czy Finish, które możesz kupić w dobrych cenach w marketach. Warto sprawdzić, czy aktualna gazetka Biedronka albo gazetka Lidl mają na nie promocje. Jak wykonać czyszczenie? To bardzo proste. Wystarczy wrzucić dwie tabletki do zmywarki do bębna pralki, ustawić długi cykl prania (bez załadunku) i wysoką temperaturę (minimum 60°C, choć zdecydowanie lepszym wyborem będzie 90°C).


5. Czyszczenie pralki dedykowanymi detergentami

Jeśli nie jesteś zwolennikiem domowych metod i preferujesz wybrać dobry środek do czyszczenia pralki, możesz poszukać rekomendowanych detergentów. Niektóre z nich są zalecane przez producentów pralek, inne są uniwersalne i świetnie sprawdzą się bez względu na to, jakiej firmy urządzeniem dysponujesz.

Sporo atrakcyjnych propozycji możesz znaleźć na przykład w drogerii – polecamy sprawdzić, czy aktualna gazetka Rossmann ma dobre ceny na interesujące Cię produkty. W świetnych cenach środki czyszczące są też zwykle dostępne w sklepach Action – sprawdź na przykład środek do czyszczenia pralki Superfinn. Pamiętaj – zanim zastosujesz jakikolwiek specyfik, upewnij się, jak go właściwie wykorzystać i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta!

 Jak wyczyścić pralkę? Poznaj skuteczne sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Post navigation