Ciąża jest wyjątkowym momentem w życiu kobiety. Wówczas organizm znajduje się w niezwykłym stanie. Należy wtedy dbać nie tylko o siebie, ale także o noszone pod sercem maleństwo. Dobrze mieć świadomość tego, czego unikać w ciąży. Wyłączenia dotyczą nawet takiej kwestii jak picie kawy czy herbaty. Sprawdź, które napoje są bezpieczne, a których lepiej unikać!

Kawa w ciąży

Jeśli jesteś jedną z osób, które nie wyobrażają sobie poranka bez kubka czarnego naparu, z pewnością zastanawiałaś się czy w ciąży można pić kawę. Sama kawa nie groźna, ale zawarta w niej kofeina może swobodnie przenikać przez łożysko do płodu. Specjaliści są zdania, że spożywana w nadmiarze może wywołać poronienie lub wcześniejszy poród. Jaka jest więc bezpieczna granica? Dziennie można spożyć do 200 mg kofeiny, co daje w przybliżeniu ok. 2 filiżanki kawy. Pamiętaj jednak, że nie tylko kawa zawiera kofeinę! Ta znajduje się także m.in. w czekoladzie, coli czy napojach energetycznych. Trzeba zatem dokonywać właściwego bilansu. Zobacz najnowsze oferty kawy w Kaufland.

Zobacz kawy dostępne w Kaufland

Czy melisa w ciąży będzie odpowiednia?

To popularne zioło, zaparzane jako herbatka, ma dobroczynne właściwości uspokajające. Pomoc w zrelaksowaniu się na pewno jest korzystna w czasie ciąży. Picie naparu z melisy jest jak najbardziej dozwolone. Wycisza, uspokaja poranne mdłości i łagodzi inne dolegliwości żołądkowe. Tuż przed porodem należy z niej jednak zrezygnować – istnieje ryzyko, że może zahamować skurcze. Powrót do picia naparu z melisy zalecany jest w czasie karmienia – dobroczynne składniki przedostają się do mleka i wpłyną uspokajająco również na maleństwo. Jaka jest zalecana dzienna dawka? Z żadnymi ziołami nie należy przesadzać, dlatego 2-3 filiżanki dziennie w zupełności wystarczą.

Jak sprawdza się mięta w ciąży?

Napar z mięty jest bardzo doceniany przez Polaków. Świetnie nadaje się także do spożywania w ciąży. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego, przez co łagodzi wszelkie uciążliwe dolegliwości trawienne. Mięta dobrze działa na poranne mdłości, wzdęcia czy zgagę. Zioła są jednak mocno uczulające – warto wiedzieć czy mięta jest dla nas bezpieczna. Nawet jeśli jest, nie można z nią przesadzać. Jej nadmiar może wywołać silną zgagę. 1-2 filiżanki dziennie to odpowiednia ilość.

Zielona herbata podczas ciąży

Zawiera o wiele mniej kofeiny niż kawa, przez co jest rzeczywiście bezpieczniejszą alternatywą. Napar dostarcza organizmowi wielu antyoksydantów i wzmacnia jego odporność. Pobudza, ale jednocześnie uspokaja, dlatego niweluje szkodliwe skutki stresu. Trzeba jednak mieć świadomość, że najlepiej spożywać ją osobno, a nie w czasie posiłku – może utrudniać wchłanianie żelaza i kwasu foliowego, które w ciąży są niezwykle potrzebne. Dozwolona dawka to 3-4 filiżanki dziennie.

Jak sprawdzi się imbir w ciąży?

Dla niektórych nie ma lepszego lekarstwa na przeziębienie niż herbatka z cytryną, miodem i imbirem. W ciąży należy unikać wielu leków, dlatego ta naturalna metoda jest bardzo przyjazna. Co więcej, imbirowy napar doskonale pomaga na poranne nudności. Oczywiście nie można z nim przesadzać – jego ostry smak może powodować zgagę i refluks żołądkowy. 1-2 filiżanki na dobę w zupełności wystarczą.

Sprawdź aktualne gazetki z ofertami marketów

Czystek w ciąży

Czystek stał się w ostatnich latach prawdziwym ziołowym celebrytą. Przypisuje mu się dziesiątki zbawiennych właściwości, których jednak nie potwierdzają żadne poważne badania. Nie ma także żadnych badań na temat jego wpływu na rozwój płodu i przebieg ciąży. Teoretycznie jedna filiżanka dziennie nie powinna być niebezpieczna. Jeśli jesteś jedną z osób, które wierzą w jego działanie, sama musisz podjąć decyzję.

Warto pić rumianek w ciąży?

Zdecydowanie najlepszy wariant ze wszystkich wymienionych! Działa odprężająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo. Złagodzi wszelkie dolegliwości bólowe i trawienne. Przy tym jest w zupełności bezpieczny. Jest to jednak zioło, więc dla stuprocentowej pewności lepiej nie przekraczać ilości 4 filiżanek dziennie.
Chcąc zadbać o siebie i swoje dziecko zawsze uważnie sprawdzaj czy pite przez ciebie napoje są dla was odpowiednie. Na czarnej liście na pewno znajdują się alkohol, napoje gazowane i energetyczne. Popularne zioła i kawa są bezpieczne, jeśli zachowa się umiar.

Co pić w ciąży a czego unikać? Poznaj zalecenia ekspertów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Post navigation