Czarny Piątek na dobre zagościł już w życiu konsumentów niemal na całym świecie. Od kilku lat prężnie rozwija się także w Polsce, a do grona sklepów i usługodawców biorących w nim udział dołączają kolejne marki i nowi przedsiębiorcy. Jak jednak rozważnie kupować w Black Friday 2021? Czy te promocje faktycznie są warte uwagi, a może to tylko nadmuchany balonik, który ma napędzić klientów? Sprawdźmy!

Black Friday 2021 – kilka słów o historii tego dnia

Zanim przyjrzymy się promocjom, jakie czekają nas w Czarny Piątek 2021 i wskażemy porady, jak przygotować się do zakupowego szaleństwa, przybliżymy nieco historię Black Friday. Od kilkudziesięciu jest to prawdziwe święto konsumentów, najhuczniej obchodzone w Stanach Zjednoczonych. Do Polski napłynęło już jakiś czas temu, ale dopiero od kilku lat udział w nim bierze tak wielu sprzedawców i usługodawców. Rodzi się więc pytanie – Black Friday Polska 2021 kiedy. Otóż jak na całym świecie, tak i w naszym kraju, Czarny Piątek przypada na pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia. W tym roku będzie miał on miejsce 26 listopada.

Dzień ten oznacza początek zakupowego sezonu bożonarodzeniowego. Jego początki datuje się już na lata po wojnie, ale naprawdę wkroczył do kalendarza w latach 60. XX wieku. Przyjęło się, że wówczas pierwszy raz użyto tego pojęcia Filadelfii, gdy ruszyły wyprzedaże. Tłumy w sklepach, a nawet paraliż ulic były przyczyną interwencji policji, która opisała ten dzień jako „Black Friday”. Nie jest to jedyna teoria – kolejna bardzo popularna głosi, że Czarny Piątek wziął się z tego, iż sprzedawcy prowadzili odręczne księgi przychodów i rozchodów. Straty zapisywano na czerwono, a zyski na czarno. Start sezonu zakupowego oznaczał dobre dni dla przedsiębiorców, a zatem rozpoczynały się „złote czasy”, a właściwie.. czarne.

Czarny Piątek 2021 – prawdziwe okazje czy podpucha?

W Polsce Czarny Piątek dopiero gości od niedawna. W związku z tym, zarówno przedsiębiorcy uczestniczący w tym dniu, jak i klienci, dopiero uczą się, jak postępować. Nieszczególne wrażenie robi bowiem rabat 10% na wybrane produkty. Ale jeśli już możesz nabyć towar połowę taniej lub pójść do kina i otrzymać gratis duży popcorn z colą – istnieje duża szansa, że się skusisz.

Idea Black Friday jest taka, by był to dzień największych wyprzedaży. Pojawia się więc okazja dla sprzedawców, by pozbyli się starych kolekcji, końcówek towaru czy produktów, na które mają dużą przebitkę cenową. Oferując spory rabat, mają bowiem szansę wyczyścić swój magazyn. Nie da się ukryć iż jest to idealne posunięcie w obliczu nadchodzącego okresu rozliczeń, inwentaryzacji i remanentów. Sprzedając zalegający towar (nawet ze sporą zniżką) robi się miejsce na nowe kolekcje, a jednocześnie eliminuje ryzyko spisania na straty tracących na wartości produktów. Te kwestie dotyczą oczywiście małych przedsiębiorców.

Duże marki, sieciówki, supermarkety oczywiście nie podchodzą do tego w ten sposób – dla nich Black Friday 2019 z pewnością będzie dniem „żniw”. Sklepy odwiedzą tłumy, które będą poszukiwały promocji. Oczywiście marki mogą pozwolić sobie na obniżki. Niskie koszty produkcji i zyski brandów w innych dniach, rekompensują wszelkie rabaty, a należy też pamiętać, że nawet pomimo obniżek z pewnością przebitki na cenach zaowocują zyskiem. Często jest bowiem tak, że rabatem objęte są wybrane kolekcje i niektóre produkty, z kolei klientowi mogą wpaść w oko też inne propozycje, co sprawi, że cały przychód w Czarny Piątek 2021 się zrównoważy.

black friday

5 sposobów, by Black Friday 2021 się udał

Jeśli obawiasz się, że Black Friday 2021 Cię pochłonie lub natniesz się na okazje, które tak naprawdę są podpuchą, warto postępować według naszych wskazówek. Dzięki temu istnieje duża szansa, że Czarny Piątek 2021 nie okaże się dla Ciebie pechowym dniem, a idealną okazją na zakupowe szaleństwo!

1. Przygotuj się

Wcale nie chodzi tu o oszczędzanie pieniędzy na zakupy (choć to oczywiście też możesz uczynić). Mowa bardziej o sporządzeniu listy zakupów, na których najbardziej Ci zależy. Mogą to być ubrania, świąteczne prezenty, elektronika.

2. Zrób rozeznanie

Black Friday 2021 to w teorii 24 godziny, ale w praktyce od 8 do 12 godzin. Trudno więc przejść wszystkie sklepy w poszukiwaniu najlepszych wyprzedaży. Prześledź z wyprzedzeniem bieżące oferty sklepów na Gazetkonosz.pl i zanotuj, gdzie są produkty po które musisz się udać.

3. Porównaj oferty i oszacuj swój budżet

Znalazłeś interesujące Cię produkty w sklepach? Aby zyskać pewność, że faktycznie zaoszczędzisz, już teraz poszukaj produktów, które Cię interesują. Zanotuj ceny, a następnie tuż przed Black Friday 2021 Polska porównaj je ze sobą. Dowiesz się, czy masz do czynienia z promocją czy podpuchą! Oszacuj swój budżet – ułatwi to poszukiwania i nie wpędzi Cię w poczucie winy kolejnego dnia.

4. Zrób porządki

Zanim udasz się na zakupy z okazji Czarnego Piątku 2021, uporządkuj swój dom. Co ma to na celu? Po pierwsze, być może znajdziesz przedmioty które chcesz kupić, bo Ci zaginęły. Po drugie, zrobisz miejsce dla nowych rzeczy w szafkach. Po trzecie, to doskonała okazja do sprzedania starych rzeczy, by podreperować budżet przed Black Friday 2021 bądź też wspomóc potrzebujących. Schroniska dla bezdomnych chętnie przyjmą odzież, schroniska koce, a domy dziecka zabawki Twojej pociechy, którymi się już nie bawi.

Podsumowując, Black Friday 2021 może okazać się świetnym sposobem na oszczędzanie. Warunkiem jest jednak, że nie będziesz jednym z tysięcy klientów, który przemierzają tego dnia sklepy w poszukiwaniu hucznych haseł „SALE”, a potraktujesz Czarny Piątek 2021 jako wyzwanie. Przygotuj się odpowiednio, a istnieje duża szansa, że będziesz zadowolony!

Black Friday – ściema czy okazja? Jak mądrze robić zakupy w Czarny Piątek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Post navigation